Погребват Алексей Петров в четвъртък.

Поклонението ще започне в 11.00 ч. в Православен гробищен парк „Св. Архангел Михаил“ в кв. „Бояна“ в София.

Информацията съобщиха от Съюза за стопанска инициатива, чийто изпълнителен директор беше Алексей Петров. 

Убийството на Алексей Петров: Докъде стигна разследването

Припомняме, че бившата барета бе застрелян показно с пушка в столичния квартал „Драгалевци", на пътя, който води към хижа "Алеко". Сигналът за стрелбата бе получен в МВР в 12.20 ч. на 16 август. 

Няма връзка между убийствата на Алексей Петров и на Къро

Aлексей Илиев Петров бe бизнесмен, политик - експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм, обвиняем по делото "Октопод". Той е бивша барета от Специализирания отряд за борба с тероризма, сътрудник на НСС. Бил е и специален съветник в Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Роден е на 23 април 1962 година в Бабинци, Тетевенско. Завършва милиционерското средно училище в Пазарджик през 1981 г. Работи 8 г. в силите за сигурност и в силите за антитероризъм до началото на 90-те години.

На 15 август 2002 г. е извършен неуспешен атентат срещу него.

През 2009 г. е обявен от тогавашния вътрешен министър Румен Петков за дългогодишен секретен сътрудник на контраразузнаването, после и на ДАНС.

На 10 февруари 2010 г. е задържан и обвинен за лидер на престъпната група „Октопод“, занимавала се с рекет и изнудване. През октомври същата година е пуснат под домашен арест, а обвиненията са намалени до рекет и изнудване срещу 2 лица от 1998 и 2000 г.

През февруари 2014 г. специализираният съд взема решение за прекратяване на разследването по т. нар. „Голям Октопод“. Четири години след провеждането на операцията, прокуратурата не успява да събере необходимите доказателства, така че да бъдат повдигнати обвинения и делото да влезе в съда.

На 29 октомври 2015 г. отново е извършен неуспешен атентат с гранатомет срещу него. На 13 ноември с. г. Алексей Петров обявява награда от 100 хиляди долара за информацията кой стои зад атентата срещу него. Пред медиите Петров показва голям лист с написан телефонен номер в чужбина и имейл, на който ще очаква информация за атентаторите. Алексей Петров заявява, че е започнал собствено разследване, в което ще бъдат включени и чуждестранни експерти и допълва: „Да се бори с тероризма може единствено държавата, да бъде победен – зависи от обществото“.

Адвокат: "Миналото" е застигнало Алексей Петров

През юли 2021 г. е окончателно оправдан по делото „Октопод“.

Алексей Петров е съучредител на застрахователните дружества „Аполо и Болкан" и „Спартак". До 2000 г. е член на борда им, както и на „Средец М", а по-късно и на „Левски Спартак". До 1998 г. участва във фирма „Будоинвест" ООД заедно с Бойко Борисов и Румен Николов-Пашата. Член на Надзорния съвет на НОИ, експерт към Съюза за стопанска инициатива на гражданите.

Бил е треньор на българския национален отбор по карате.

Преподава в УНСС от края на 1990-те година. Защитава докторска дисертация по проблемите на фирмената сигурност в Специализирания научен съвет на Академията на МВР.

Алексей Петров е бил щатен служител в Държавна сигурност, управление VI, направление „Т".

На 7 юли 2011 г. е издигната кандидатурата му за президент от група граждански сдружения и от Инициативен комитет „Единение и екипност". Кандидат за вицепрезидент първоначално се предполага, че ще е бившата съдийка Душана Здравкова, но впоследствие става доц. д-р на техническите науки Николай Георгиев - бивш военен аташе в посолството на България в Париж. Това е първата кандидатура за президентските избори.

На 7 септември 2011 г. Алексей Петров и неговият екип поискват налагане на мораториум върху политическите партии.

Нови свидетели с описание на убиеца на Петров: Бил мускулест, криел лицето си